Av
Flere tar fagbrev
Yasser Sibai har landet en prestisjetung lærlingplass. Journalen fikk bli med inn på kostymeavdelingen til Det Norske Teatret.
Onsdag, 4 mars, 2020 - 12:04
– Det er deilig at det fortsatt er et halvt år til, men jeg er klar. Jeg gleder meg til svenneprøven min, sier Yasser Sibai.
Han er herreskredder-lærling på kostymeavdelingen til Det Norske Teatret, og bidrar dermed til de ferske tallene fra Utdanningsdirektoratet. De viser nemlig at antall lærlinger har økt med hele 24 prosent de siste åtte årene.
– Fantastisk, sier Tommy Olsson, ansatt ved Det Norske Teatret.
Samtidig har antall beståtte svenneprøver økt med 26 prosent. Sibai har dermed statistikken på sin side når han omsider skal ta svenneprøven sin i juni. I løpet av 2018/19 ble det avlagt 29 000 fag- og svenneprøver, hvorav 94 prosent ble bestått.
Torill Møllerhagen utdanner til daglig framtidas yrkesfaglærere på OsloMet campus Kjeller, og er klar på hvorfor dette er en positiv utvikling.
– Vi har et land og bygger verdier. Vi trenger hender, og vi trenger å skape, sier hun.
Partner må ta hurtigtest for å være med på fødsel
Partner må ta hurtigtest for å være med på fødsel
Stortinget har vedtatt forslaget om at partner kan få være med på fødsel og barsel.
Fahil spiser chips for Bipolarforeningen
Fahil spiser chips for Bipolarforeningen
Fahil Anwari er mannen bak prosjektet FahilTesterChips, som så langt har samlet inn 1005 kroner til Bipolarforeningen gjennom Instagram.
Too Good To Go setter rekord
Too Good To Go setter rekord
I 2020 ble 1,5 millioner poser med overskuddsmat reddet gjennom appen Too Good To Go. Det er ny rekord.
Nye Royal-isbokser skal forhindre at tre millioner isbokser går opp i røyk
Nye Royal-isbokser skal forhindre at tre millioner isbokser går opp i røyk
Diplom-Is ruller ut nye sorte isbokser som kan kildesorteres og resirkuleres på samme måte som all annen plast.
Koronapandemien:
Alle barn i grunnskolen skal ha minst 60 minutter med fysisk aktivitet daglig. Men slik har det ikke vært det siste året.
Søreide mener at det er en produktiv dialog mellom Palestina og Israel, men det er langt fram til en løsning.